CISCO PACKET TRACER 7 VE YENİLİKLERİ

CISCO PACKET TRACER 7 VE YENİLİKLERİ

Merhaba bugün ki yazımda size network simülasyon programı olan Cisco packet tracer 7 ve yeni gelen özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım. Cisco’nun network cihazlarını satın almadan kolayca öğrenmenizi ve yönetmenizi sağlayan bir mükemmel simülasyon programıdır. Aklınıza gelebilecek bütün temel network bilgilerinizi bu program sayesinde uygulamaya koyuyorsunuz ki ,Bu program ilen  network eğitimi veren binlerce eğitim şirketleri var , neyse gel gelelim programın içeriğinden bahsedelim.

En önemli yenilik yani Cisco  IoE (internet of everything)  cihazlarını similasyon progamına bu versiyon ile eklemesidir , bunla birlikte Akıllı ev , Akıllı araba , Akıllı şehir projelerini de artık bu simülasyon programı  ile öğrenip  uygulayabilirsiniz.   Geliştirme kartları ile yaptığınız günlük hayattaki kullandığınız cihazları  iletişime geçecek geliştirme kartları ile programlar yazıp cihazlarınızı yönetebilirsiniz.  Eklenen sensor cihazları ile veri toplayıp cihazlarınızı programlara göre hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak rüzgarın şiddetini ölçen sensor değerleri mcu boardda yollar oradan program gelen verileri okur , eğer rüzgarın şiddeti saate 50 Km hız ve üzeri  ise pencereleri kapat , diğer bir örnek ise dış sıcaklık “15” santigrat ve “10” santigrat arasında ise kombinin sıcaklık derecesini 35 ,  “0” santigrat ve “10” santigrat arasında ise 45 santigrat yap , şeklinde örnekler ile çoğaltılabilir.

 

2016-09-25-18_46_40-greenshot 2016-09-26-01_32_34-greenshot

Ve İşin en güzel tarafı da bu cihazlar bedava 😀 , Evet normalde eski para deyimi ile milyarlar harcasanız bu kadar cihaza sahip olamazsınız. Networkü kolay yapan bu simülasyon programlarıdır , Bir yazılımcı evde  bilgisayar başında bütün testlerini yaparken bir networkcünün şirkette sabahladığını bilirim , tabi bir gün bütün operasyonların simülasyon programında yapılıp sonra onu canlıya taşıma işi bir script koduna bağlı olacak günler uzak değil.

Aşağıda aklınıza geleceği şekillendirecek cihazların networke nasıl bağlanacaklarını  görselde  paylaşmaya çalıştım. networkun ileride ne durumda olacağını tahmin edebilirsiniz. Ayrıca indirme linkinden de programı indirip keyfini sürebilirsiniz.

 

cisco packet tracer 7

cisco packet tracer 7

 

İndirme  linki: https://www.netacad.com/about-networking-academy/packet-tracer/

Netacad Hesabınız yoksa hesap açarak indirebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.